Malíř, ilustrátor a vynikající grafik Karel Vik (*1883 Hořice †1964 Turnov) žil a tvořil v Turnově od konce první světové války. Byl spoluzakladatelem sdružení grafiků Hollar, zakládajícím členem Turnovského díla a mimo jiné členem našeho filatelistického klubu. Je autorem výzdoby turnovského nádraží, kde v roce 1921 namaloval veduty s motivy Českého ráje.
Jeho rozsáhlá tvorba zahrnuje také návrhy známek pro Československou poštu. Série deseti známek, které dnes označujeme jako „Krajiny, hrady a města“, byla vydána 1.8. 1936, známky vyryl K. Seizinger a byly vydány též jako meziarší. V prvorepublikovém časopisu Tribuna filatelistů č. 4 z roku 1936 vyšel dvoustránkový článek k vydání těchto známek s citací dopisu Karla Vika.
Čtrnáctideník tribuna filatelistů č. 5 z roku 1936 věnuje vydání těchto známek celé své číslo. Návrhy grafika K. Vika zde podrobuje nepříliš konstruktivní dobové kritice. Tuto debatu ukončila až Československá pošta v následujícím roce, kdy Karlu Vikovi zadala návrh aršíku, který vyšel 24.10. 1937 s názvem „Výstava poštovních známek Bratislava“.
Přepracovaná verze známek s náměty Zvíkova, Kutné hory a Olomouce v jiné barvě a nominálních hodnotách byla vydána 29.7. 1939 v Protektorátu Čechy a Morava. Další známka v hodnotě 50 hal. s názvem „Jindřichův Hradec“ vyšla 31.3. 1940 ve druhém protektorátním vydání „Krajin, hradů a měst“. Originál návrhu známky „Český ráj“ ze série roku 1936 byl vystaven na první výstavě poštovních známek v Turnově roku 1941. Pro tuto výstavu připravil K. Vik také pamětní list. Karel Vik byl na dlouho jediným Turnovákem zabývajícím se tvorbou poštovních známek.
Jaroslav Mojsl